Úvod \

Naše tipy na vhodnou kosmetiku Alcina a Alpecin

Naše tipy

SynCare Tělový peeling omladí vaši pleť
Tělový peeling CPK neobsahuje suroviny živočišného původu a je současně nezávisle certifikován jako Certifikovaná přírodní kosmetika BIO nebo Certifikovaná přírodní kosmetika CPK.

Základní popis: Tělový peeling s himalájskou solí BIO CPK představuje formu jemného tělového peelingu, který je vyrobený bez klasických „chemických“ přísad v kvalitě BIO. Přípravek obdržel nezávislou certifikaci - Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK).

Jemná, speciálně mletá himalájská sůl propůjčuje peelingu výjimečné vlastnosti. Díky velikosti solných himálajských krystalů je svrchní vrstva pokožky šetrně obrušována, aniž by masáž jakkoli dráždila kůži. Výsledkem je jemná kůže, zbavená povrchových nečistot a zrohovatělých zbytků.
Výborné masážní vlastnosti zaručuje směs vybraných rostlinných olejů v bio kvalitě v čele s meruňkovým a babasu olejem, které doplňuje
bambucké máslo. V certifikované přírodní a bio kosmetice nesmí být syntetické parfémy, a proto tělovému peelingu propůjčuje přirozenou vůni extraktu propolisu v slunečnicovém oleji bez rizikových alergenů.
Přípravek je určen pro masážní peeling celého těla. Zvláště vhodný je pro pokožku +35 a +55 nebo pro profesionální kosmetickou
salonní masáž, včetně aromaterapeutické péče.

Použití: Nanese se přiměření množství na místa peelingu a krouživými pohyby se provede peeling.
Konzervační látky: nejsou přítomny
Účinné látky: jemně drcené krystaly himálajské sůli, INCI: Sodium Chloride - pro šetrný peeling;
extrakt propolisu, INCI: Propolis Extract - vonné vlastnosti;
babasu olej, INCI: Orbignya Oleifera Seed - masáž

 

Himálajská sůl patří k vyhledávaným typům kamenných stolních solí. Těží se v paňdžábském regionu v Pákistánu pod Himálajemi. Na rozdíl od klasické stolní soli má slabě narůžovělou barvu a mírně trpčí chuť, což je dáno malým obsahem solí hořčíku. Himálajská sůl patří k solím druhohorním a řadí se k starým typům halitů. Údajně lepší vlastnosti pro výživu nebyly potvrzeny, avšak v kosmetice je hojně využívána jako šetrný peeling.

 

Mýt či oplachovat?
Umýváte si pokožku těla stejně jako rukou nebo jako vlasy?
Děláte chybu. Mytí těla vyžaduje zcela jiný postup. Zatímco u rukou nebo u vlasů je předpoklad většího znečištění v průběhu několika hodin, kůže krytá oděvem vyžaduje spíše šetrné opláchnutí než intenzivní mytí.
Při ranním nebo večerním sprchování dbáme nejdříve na to, aby pokožka byla rovnoměrně zvlhčená. Následně ji znovu a pečlivěji opláchneme bez tělového mýdla proudem teplé vody o střední intenzitě. Tím odstraníme drobné mechanické nečistoty. Poté dávkujeme do dlaní tělové mýdlo nebo tělový šampon SynCare SENSITIVE hydratační tělový šampon nebo SynCare 100% kyselina hyaluronová hydratační tělový šampon. Šamponem vytvoříme pěnu, kterou umýváme šetrně pokožku.

SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová
Hydratace je při opalování důležitá, zklidňující účinek, s kyselinou hyaluronovou, s vitaminem C.

Hydratace pleti omezuje riziko spálení
Většina z nás již nepodceňuje volbu ochranných přípravků při opalování. Zatímco před 10 lety byla běžná kosmetika s SPF 8 i 10, dnes se stává vzácností SPF 15. Varování dermatologů dosáhla svého cíle a lidé se všeobecně více chrání před slunečním zářením. Základem je dnes SPF 20 a postupně stoupá spotřeba nejvyšší ochrany SPF 50+.

Hydratace pleti před, v průběhu a po opalování je dosud zanedbávána. Přitom je důležitá pro optimální opálení i pro omezení rizika spálení pokožky. Samotné opalovací přípravky sice částečně mohou pleť hydratovat, avšak jejich hlavním účelem je ochrana při opalování. Hydratace kůže, kterou zprostředkovává koupel, je jen krátkodobá a vlastní koupel vede k smývání přípravku.

Hydratační mléka a gely jsou optimálním řešením pro správnou hydrataci pokožky. Nesmí být mastné a ideálně by měly obsahovat, kromě vody, další hydratační složky - například kyselinu hyaluronovou nebo glycerin.  Nanášejí se 25 až 30 minut před opalováním a po osprchování po opalování.
SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová je ideální přípravek pro hydrataci pleti při opalování.

 

Můžete se ještě na dovolené opalovat, když jste se spálili?
Vždy záleží na délce pobytu na slunci a intenzitě "spálení". Znovu vystavit pokožku slunečnímu záření je možné až po úplném odeznění zarudnutí se současným objevením se pigmentace. U mírného "spálení" to bývá třetí až čtvrtý den. Při intenzivním solárním erytému nejdříve až po 6. - 7. dnu a vždy v kombinaci s vysokou SPF ochranou nejlépe 50+, kterou postupně snižujeme na SPF 30 až 20.

 

První pomoc při nežádoucích reakcích na opalování
Mezi časté nežádoucí reakce na opalování patří spálení pokožky (solární dermatitida) a fototoxická reakce.
Spálení pokožky - prevencí je vysoký UV faktor. Důležitá je dobrá hydratace kůže před i po opalování a optimální pitný režim. Při spálení používáme gelové přípravky - SynCare Gel s arganovým olejem, při mírném spálení postačí SynCare Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová.
Fototoxická reakce - v aplikovaném přípravku, ale také například v perorální léčivu nebo potravině je obsažena látka, která zvyšuje vnímavost kůže k UV záření. Hlavním projevem je intenzivní světle červené zarudnutí pokožky, často s puchýřky. Postižená místa chladíme léčivými gely - vhodný je Fenistil gel, který uleví také od pocitů svědění. Tyto účinky má rovněž Hydrocortison mast 1%. Současně můžeme podat antihistaminikum - např. Xyzal.

SynCare Čaj pro štíhlou linii - doplněk stravy

Zcela na bylinné bázi, neobsauje umělé látky, vhodný pro redukční diety.

Základní popis a balení: Čaj pro štíhlou linii představuje zvláštní třídu speciálních potravin, tzv. doplňků stravy. Všechny účinné látky v čaji obsažené jsou výhradně přírodního původu a současně mají prokázané účinky v oblasti regulace tělesné hmotnosti nebo osvěžení a relaxace těla. V SynCare Čaji pro štíhlou linii nenajdete umělá dochucovadla ani syntetická barviva. Jeho aroma je dáno výhradně přítomností jednotlivých bylin.

Charakter čaje: doplněk stravy pro regulaci a kontrolu tělesné hmotnosti a relaxaci organizmu.

Věková kategorie: pro osoby starší 18 let.

Hlavní účinné byliny v čaji:
cesmína paraguayská - kontrola tělesné hmotnosti a osvěžení těla
ibišek súdánský - podpora vylučování vody z těla, omezení projevů "těžkých nohou" a osvěžení těla
pomerančovník hořký - relaxace těla

Dávkování: Dospělí dva šálky denně po dobu nejvýše jednoho měsíce. Poté kúru můžete opakovat po nejméně jednom měsíci.

Znáte cesmínu paraguayskou?
Tento strom má původ v jižní Americe a u nás jsou známy především jeho listy, které slouží pro přípravu čaje s názvem Yerba maté. Právě ty obsahují specifické obsahové látky, jako je kofein, teofylin, vitaminy A, C a skupiny B. K známým vlastnostem čaje z listů cesmíny patří omezení pocitu hladu, podpora trávení a mírné diuretické účinky. Současně má příznivý efekt na nervový systém a potlačuje únavu.

 

Strie a tělesná hmotnost
Strie jsou jizvy, které vznikají v důsledku drobných prasklin v podkoží. Proto je nazýváme jako pajizévkami, abychom je odlišili od klasických traumatických a pozánětových jizev v kůži.

Vliv tělesné hmotnosti na tvorbu strií
Jedná se o nepřímý vliv, který úzce souvisí s rozložením tělesného tuku. Celková tělesná hmotnost může být normální, avšak v místech náhlého zvýšení tlaku na kůži - např. na břiše nebo v oblasti hýždí při rychlém růstu - může dojít k vzniku trhlin v podkožním vazivu a objeví se strie. Stejně tak nerovnoměrné rozložení tuku s maximem v oblasti břicha, hýždí a stehen může vést k vzniku pajizévek - strií.

Strie a tělesná zátěž
Elastická vlákna v kůži a podkoží lze napínat pouze po určitou mez, která závisí na individuálních podmínkách každého z nás, ale i na charakteru a intenzitě tělesného cvičení. Pravděpodobnost vzniku striií při neúměrné nebo náhlé tělesné zátěži je vysoká. Současně se pokládá za rizikové pro vznik strií také těžké tělesné cvičení bez odpovídajícího rozcvičení.

SynCare přípravky pro kontrolu tělesné hmotnosti a proti striím
Pro optimální kontrolu tělesné váhy, a to i v těhotenství, je vhodný SynCare Čaj pro štíhlou linni. Jako prevence vzniku striií a na menší strie doporučujeme SynCare StriHyal gel v kombinaci s masážní pomůckou SynCare Massage roller.

SynCare Oční liftingové sérum se zlatými pigmenty v péči nejen kolem očí

Říká se, že pokožka okolo očí a rtů je nejcitlivější částí kůže na obličeji. Snesete-li přípravky v těchto partiích, zpravidla jsou dobře tolerovány i v jiných lokalitách. Díky vysoké kvalitě očních sér SynCare je možné je použít také pro péči o citlivou pleť.

Oční liftingové sérum se zlatými pigmenty v kombinaci s dalšími přípravky:
Oční liftingové sérum se zlatými pigmenty poskytuje pleti okolo očí především intenzivní rejuvenaci a lifting. Do pleti se lehce vklepává konečky prstů. Dvě kapky séra můžete přidat do dlaně a smíchat je s Oční maskou BIO CPK. Takto obohacenou masku rozprostřete v tenké vrstvě nejen bezprostředně kolem očí, ale také na čelo a líce. Na závěr naneste Renovia Oční krém BIO CPK.

Oční liftingové sérum se zlatými pigmenty můžete použít i jako celopleťové sérum. Po odlíčení a čištění pleti doporučujeme obličej, případně krk a dekolt hydratovat Tonikem hydratačním, na každou tvář, na čelo, na oblast brady, krku a dekoltu přidejte po kapce séra (celkem 6 kapek), sérum zapracujte a naneste v silnější vrstvě jako masku Oční krém s kyselinou hyaluronovou nebo Oční masku.

Zlaté pigmenty v kosmetice

Tak zvané zlaté pigmenty obsahují jednoduché anorganické soli, které po smísení vytvářejí dokonalý zlatavý lesk. Toho se využívá pro zvýšení jasu pleti. Jejich velkou výhodou je, že dobře přilnou k pokožce nebo k řasám. Výrobou pigmentů se zlatým efektem se zabývá řada světových firem.
SynCare využívá pigmenty německé firmy MERCK, která je známa vysokou kvalitou nabízených surovin.

Lupy ve vlasech - aktuální pohled na boj proti nim

Jak vznikají lupy ve vlasech
Lupy ve vlasech prvotně představují zbytky rohoviny spolu s mazem. Existují dva typy lupů - mastné a suché. První mohou být jedním z prvních projevů nebo doprovodným jevem onemocnění seboroickou dermatitidou, druhý typ suchých lupů je často zapříčiněný vrozeným sklonem k suchosti kůže, která se projeví i na skalpu. Častou příčinou tohoto "suchého" typu lupů je nesprávná péče o vlasy. Příliš časté mytí, chemické trvalé nebo nevhodné způsoby sušení přispívají k jejich rozvoji.

Vztah lupů k seboroické dermatitidě
Zatímco tak zvané suché lupy lze relativně snadno omezit vhodou péčí o vlasy, mastné lupy představují větší a zejména dlouhodobější problém. Bývají spojeny s onemocněním s názvem seboroická dermatida. Jedná se o relativně časté kožní onemocnění, projevující se především zvýšenou tvorbou mazu nejen na skalpu ale často rovněž v oblasti obočí, víček, nosolícních rýh, ale také na kůži nad hrudní kostí a na zádech mezi lopatkami. Ve vlasech je obvykle toto onemocnění charakterizované tvorbou žlutavých na sebe se vrstvících šupinek, které se olupují a tvoří projev tzv. ,"mastných lupů". Nadměrná tvorba mazu je bohatým energetickým zdrojem pro řadu mikroorganizmů, které přirozeně žijí na pokožce. Ty se v situaci nadbytku mazu často pomnoží a vytvářejí obraz mikrobiálního zánětu kůže, včetně typického zarudnutí a svědění. Ve středu pozornosti jsou některé kvasinky rodu Malassezia. I proto lze některé lupy léčit antimykotiky.

Role mazu při tvorbě lupů
Existuje významná závislost mezi aktivitou mazových žláz a tvorbou lupů, což významně souvisí s věkem člověka. Zvýšený výskyt pozorujeme v útlém dětství, následný pokles pokračuje až do puberty, opětovný vzestup v adolescenci a v mladším dospělém věku, s dalším poklesem v pozdní dospělosti. Složení mazu je individuální, avšak vždy se jedná o směs triglyceridů, mastných kyselin, vosků, sterolů, skvalenu, cholesterolu a jeho esterů. Především volné mastné kyseliny hrají klíčovou roli v podráždění kůže, které pozorujeme při tvorbě "mastných" lupů.

Optimální kosmetická péče při tvorbě mastných lupů a počínajících známkách seboroické dermatitidy
1. Vyloučit nebo omezit chemickou péči o vlasy typu barvení a trvalých.
2. Optimální frekvence mytí vlasů je ob den.
3. Vlasy sušíme vlažným vzduchem.
4. Případné pokrývky hlavy by měly být co nejvíce vzdušné.
5. Upozorníme klientku / klienta, že náhlé změny teploty, pocení nebo naopak velmi suchý vzduch mohou stav zhoršit.

Jak správně používat SynCare šampon proti lupům
SynCare Šampon proti lupům je cílený dermokosmetický šampon, který potlačuje tvorbu lupů ve vlasech. Obsahuje účinné látky s působením proti mikroorganizmům a omezuje tvorbu mazu. Šampon se nanese do dlaně a poté se vmasíruje do mokrých vlasů. Vznikne pěna, která se pečlivě vetře až k výstupu vlasového stvolu. Jsou-li známky seborei přítomné i na čele a v obočí, případně v nosoretní rýze, může se pěna nanést i do těchto oblastí. Šampon se nechá působit 5 až 7 minut, poté se důkladně opláchne vlažnou vodou. Šampon se používá ob den nebo u méně mastných vlasů ob dva dny, nejvýše po dobu 45 dnů.

Kdy doporučit návštěvu kožního lékaře
Jestliže jsou kromě lupů přítomné i významné známky seboroické dermatitidy ve vlasech a na obličeji - zejména výraznější zarudnutí, šupiny v obočí, zánětlivá ložiska připomínající aknózní pustuly.

Rozdíly mezi bio potravinami a bio kosmetikou

Na stránkách Zpravodaje jsme se bio kosmetikou zabývali nezčíselněkrát. Přesto pokládáme tuto tématiku za stále aktuální. Český trh kosmetických přípravků je silně konkurenční a jakákoli "výhoda" představuje jak marketingový, tak odborný potenciál. Umění správně nabídnout a vysvětlit, co je bio, je důležité nejen pro prodej, ale především pro důvěru mezi kosmetičkou, potažmo lékárnou a klientem.

Historie ekologického zemědělství
Bio potraviny nejsou pojmem, který se objevil v posledním desetiletí. Pravdou je, že těsně před 1. světovou válkou, někdy kolem roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovat způsoby ekologického zemědělství. Spolu s jeho ženou, která se zabývala fyziologií rostlin, vypracovali zásady ekologického zemědělství, které knižně vydali na počátku 40. let minulého století pod názvem An Agricultural Testament. Jednalo se o první, skutečně vědecké dílo, které stanovilo zásady pro ekologické zemědělství a výrobu bio potravin, platící dosud.
Konec 2. světové války znamenal pro lidstvo nový úkol - zajistit dostatečné množství potravin pro národy, které dosud trpěly válečnými strastmi. K tomu se hlásil o svoje nároky nově vznikající, tak zvaný třetí - rozvojový svět. V relativně krátkém časovém úseku bylo třeba zlepšit úroveň výživy téměř miliardy lidí. Jak se později vyjádřil americký biolog M. Paul: "Na ekologii prostě nebyl čas". Z USA se šířila tzv. zelená revoluce, která hlásala použití nových postupů a látek, které vedly k zvýšení výnosů. Byl to čas DDT a masivního využívání chemických hnojiv. Avšak již v té době existovala v Británii první organizace pro ekologické zemědělství - Soil Association. Zásadním krokem při sjednocení pravidel pro ekologické zemědělství byl vznik Mezinárodní organizace ekologického zemědělství IFOAM v roce 1972. Na jejím základě začaly vznikat národní dobrovolné certifikační instituce, které udělují značky bio potravinám a bio produktům a kontrolují dodržování závazných standardů. V posledních dvaceti letech vznikla rovněž série zákonů o ekologickém zemědělství, které s touto certifikací počítají a v budoucnu se předpokládá další zpřísnění pravidel.

Bio potraviny
Výrobce bio potraviny v ČR musí splňovat podmínky, které jsou dány Zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a nařízením Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označovaní ekologických produktů. Producenti bio potravin podstupují přísnou vstupní kontrolu, která se týká např. využívání hnojiv, způsobu obdělávání půdy nebo ustájení a porážky zvířat. Po úspěšné certifikaci obdrží právo umístit v označení výrobku chráněnou značku bio potraviny. Následně jsou pravidelně kontrolováni, zda dodržují zákonná nařízení pro ekologické zemědělství. Pokud výrobce neoprávněně přidělí potravině označení bio nebo "z ekologického zemědělství", může dostat až milionové pokuty. Konkrétní pravidla platí také pro prodej bio potravin, které musí být viditelně odděleny od jiných potravin.

Certifikace bio kosmetiky
Zatímco bio označení na potravině je možné jen na základě splnění podmínek daných zákonem a při platnosti časově omezeného certifikátu, použití označení bio, přírodní nebo ekologický u kosmetiky není zákonem regulováno.
Každý výrobce může dle vlastní úvahy uvést na etiketu kosmetického přípravku označení "bio" nebo kupříkladu "přírodní". To je pro zákazníky matoucí. Proto vedl tlak některých výrobců kosmetiky k tomu, že byly ustaveny nezávislé certifikační programy pro přírodní a bio kosmetiku. Taková kosmetika podléhá podobným pravidlům, jaké mají bio potraviny, a jejich výrobci jsou pravidelně kontrolováni, zda tato pravidla dodržují.

Vždy se podívejte, zda bio kosmetika má přidělenu ochranou certifikační značku, a zjistěte si, co tato značka znamená.
Někdy si výrobce vytvoří vlastní značku bio kosmetiky, vlastní standardy a sám sebe kontroluje. To je proti všem pravidlům bio certifikace. Certifikaci musí provést nezávislá odborná kontrolní autorita, která nemá k výrobci žádnou vazbu.
V ČR se nejčastěji setkáte s kosmetikou kontrolovanou například těmito renomovanými kontrolními organizacemi: KEZ (ČR), BDIH (Německo), ECOCERT (Francie) nebo Soil Association (Velká Británie).

Šetrné čištění pleti speciálními přípravky SynCare

Dermo a bio kosmetika SynCare se cíleně zaměřuje i na problémové stavy pleti, jakými jsou například citlivá pleť, velmi suchá pleť nebo pleť s akné. Zkušenosti ukazují, že tyto typy pletí vyžadují nejen speciální typy krémů nebo sér, ale také jiný přístup k odlíčení a čištění pokožky. Micelární vody představují moderní kosmetiku, která nezatěžuje pleť nadbytečnými složkami, a přitom plní funkci čisticí a částečně i odličovací díky přítomnosti mikroskopických micel s mycím účinkem.

Micelární čisticí voda s kyselinou hyaluronovou je určena především pro typy sušší pleti, která má sklon k citlivosti. Je vhodná také pro kategorie pokožky +35.

Micelární tonikum anti-akné ocení klienti, kteří mají sklon k silnější akné, ale nechtějí zatěžovat pleť nadměrně silnými čisticími přípravky. V micelách je navíc uzavřený extrakt ostropestřce, který reguluje kožní mikroflóru.

Čisticí emulze je zvláště šetrným typem micelárního čisticího přípravku pro velmi citlivou pleť, v kterém micely betainu vznikají až po protřepání.

Micelární odličovač očního okolí byl vyvinutý především pro odlíčení voděodolných řasenek, ale oblíbily si ho také ženy s citlivou pletí okolo očí.

Hydratace pokožky

Když řekneme v kosmetické péči slovo hydratace, každé ženě se jistě vybaví používání hydratačních přípravků. Co si skutečně představit pod pojmem hydratace, jak vybírat správné hydratační přípravky pro péči o pleť?

Význam vody pro lidské tělo
Podíl vody v těle dospělé ženy tvoří přibližně 50% hmotnosti, u mužů je až 60%. To znamená, že žena, která váží 54 kg, má tělo tvořeno přibližně 27 kg vody. Voda (H2O) je základní podmínkou existence života na naší planetě. V principu lze říci, že vodné prostředí organizmu je místem, kde probíhají všechny metabolické děje. Ve vodě se rozpouští řada solí, kyselin, zásad a některé plyny i hlavní funkční a stavební složky organizmu - cukry, bílkoviny a nukleové kyseliny. Polární tuky se v ní rozptylují. Pro všechny enzymové reakce v lidském těle je nezbytná přítomnost vody.

Obsah a význam vody v kůži
Hydrataci kůže můžeme popsat jak obsah vody v pokožce a v škáře. Z celkového množství vody je v kůži přibližně 20%, což pro ženu o hmotnosti 54 kg představuje 11 kg. Je zřejmé, že žádný kosmetický přípravek nemůže významně ovlivnit celkové množství vody v kůži. Prosté dodávání vody do pokožky působí na hydrataci jen krátkodobě. Voda je zde poutána několika systémy. Kůže především dokáže bránit ztrátám vody například při zvýšeném odparu, například regulací pocení, a současně přisouvá vodu z jejích hlubších vrstev. Zásadní význam pro udržení vody v kůži mají makromolekulární látky, ke kterým patří i kyselina hyaluronová.

Hydratace rohové vrstvy kůže je důležitá pro celkový vzhled pleti
Rohová vrstva má nepostradatelný význam při regulaci hydratace kůže. Protože se jedná o povrchovou vrstvu, lze správnou hydratační péčí docílit viditelného zlepšení vzhledu pokožky. V této vrstvě se nacházejí látky, které intenzivně váží vodu. Kromě kyseliny hyaluronové je to soubor NMF, což je zkratka Natural Mousturizing Factor - faktor přirozené hydratace kůže. Dalšími důležitými látkami jsou sfingolipidy, zejména jejich deriváty ceramidy, ale i glyceryl glukosidy nebo cholesterol. Tyto látky vytvářejí lipidové dvouvrstvy, které zabraňují ztrátám vody.

Hydratace suché pokožky
Pojem suchá kůže je nepřesný, protože jí chybí především látky, které dokáží poutat vodu a současně je narušena její bariérová funkce . V důsledku tohoto procesu nedokáže udržet vodu. Taková pokožka jeví řadu známek dehydratace od prostého ,,pocitu“ suchosti k tvorbě suchých šupin až k praskání, zarudnutí a celkovému podráždění. "Suchá" kůže je spojena s řadou onemocnění jako je atopický ekzém nebo některé autoimunitní choroby. Jak kosmetická, tak specializovaná dermatologická péče nedokáže přípravky, které se aplikují na povrch kůže, efektivně ovlivnit hydrataci jejích hlubších vrstev. Proto se soustřeďujeme na účinnou péči o svrchní vrstvy, především vrstvu rohovou - stratum corneum. Velmi silné hydratační účinky má zejména urea, kyselina hyaluronová, modifikované polysacharidy a v nižších dávkách i glycerol. Tyto klasické látky se doplňují o relipidační složky, k nimž řadíme například ceramidy nebo některé rostlinné oleje.

Hydratace a stárnutí pleti
Nebylo prokázáno, že zlepšením hydratace nebo lipidace se zvýší elastica pleti. Je zřejmé, že se zlepšuje kožní turgor - napnutí pleti - a současně se kůže stává jemnější. Při stárnutí nastává obecné snižování množství vody v organizmu, a proto je její doplňování do kůže jedním z faktorů prevence příznaků stárnutí pokožky.

Dvoufázová intenzivní hydratační péče
Od roku 2001 se využívá v intenzivní péči o velmi suchou pleť Simionova dvoufázová hydratační terapie, která spočívá v aplikaci vodného gelu s hydratační nebo tukovou složkou a s následným nanesením bohatého krému nebo mléka s vysokým obsahem látek, které dokáží udržet vodu v povrchových vrstvách pokožky.

Co je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, při kterém jsou na ni patrné drobné rozšířené cévky často tvořící typické shluky. Cévky nemizí, naopak, kresba se s časem zvýrazňuje a rozšiřuje. Tento stav označujeme jako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, které předchází řada stádií. Na osobách postižených kuperózou si všimneme především nápadného zarudnutí, zejména v oblasti tváří. Při bližším pohledu vidíme mnoho drobných rozšířených cévek a často mírný otok. Postupně se stav může zhoršovat, cévky jsou patrné i na jiných místech obličeje, také na krku a dekoltu a projev postupně přechází do kožní choroby - rasacei neboli dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťují zpravidla žádné subjektivní potíže.

Vývoj kuperózy
Postižený si zpočátku všimne výraznějšího zarudnutí obličeje - například při náhlé změně teploty, které mizí za stále delší dobu až se stane trvalé. Postupně se zvýrazňují drobné kožní cévky a objevuje se typický rumělec tváří. Tento stav zpravidla přechází v průběhu několika let v rosaceu, pokud není aktivně řešený.

Co se děje v kůži při kuperóze
Prvotně se jedná o postižení drobných cév ve škáře a blízkém podkoží. Cévky praskají nebo se rozšiřují, vznikají tzv. teleangiektázie, je porušen kontinuální tok krve a s ním i celý imunometabolický stav příslušného okrsku kůže. Pokud tento stav trvá delší dobu, nastává porucha bariérové funkce kůže a narušení mikrobiální rovnováhy. Pomnoží se některé mikroorganizmy, což vede k projevům zánětu kůže a dalšímu stádiu postižení - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Jak kuperóza, tak rosacea jsou významně ovlivnitelné naším chováním. Součástí terapie - ať již v salonu nebo u těžších stádií v ordinaci dermatologa, je poučení o vhodné fotoprotekci. Opalování se jednoznačně nedoporučuje, jelikož ve všech případech kuperózu zhoršuje a vede nezadržitelně k přechodu do rosacei.
Strava - vyhýbáme se prokrvujícím potravinám a nápojům, jakými jsou káva, alkohol, horké nápoje, ostré koření nebo silně aromatické potraviny.
Klimatické podmínky - nepříznivě působí náhlé změny teplot nebo chemické vlivy. Ohroženi jsou především pracovníci mrazíren, kuchařky, kadeřnice nebo manikérky.
Stres - především trvalý stres představuje rizikový faktor.
Nevhodná kosmetika - nedoporučujeme ošetření přípravky s obsahem etanolu nad 3%, intenzivní čisticí kúry, mechanický peeling nebo koncentrované silice.
Vrozené faktory - častěji jsou postiženy ženy, rizikovější je světlejší pleť. Roli hrají i dědičné dispozice.

Proč je důležité o pleť s kuperózou od počátku správně pečovat
Uvedli jsme, že nevhodně ošetřovaná kuperóza zpravidla přechází do rosacei, tj. zánětu kůže, který je nutné řešit cílenou léčbou, která si většinou vyžádá antibiotika. Sklon ke kuperóze nebo rosacei vyléčit nedokážeme, avšak vhodnou kosmetickou péčí, režimovými opatřeními a důslednou fotoprotekcí můžeme postup kuperózy a rosacei významně zpomalit nebo zcela zastavit.

Kuperóza - problém, který nemá rád slunce

Kuperóza je v obličeji spojena s rozšířenými cévkami a představuje kosmetický problém, který, pokud se neřeší, může vyústit v zánět kůže - dermatitidu, který označujeme jako rosaceu. Jedná se o stav, který musí řešit kožní lékař a často trvá celoživotně. Přitom stačí na počátku objevení se prvních příznaků - kuperózy, dodržovat režimová opatření a věnovat se pečlivě potřebám své pleti.

Přípravky dermokosmetiky SynCare pro ošetření kuperózy
Čištění a adstringentní péče
cíl: šetrné čištění + adstringentní péče stahující cévky
Čisticí emulze Lacrima
Pleťové tonikum hydratační 
Sérum adstringentní

Speciální péče při kuperóze
cíl: stažení cévek + zlepšení toku krve + zklidnění
Decongenesia sérum nebo Micro Ampoules Venectine
Mořská alginátová maska proti zčervenání CPK BIO

Domácí péče
cíl: fotoprotekce + stažení cévek + zlepšení toku krve
Decongenesia krém, SUN PROTECT SPF 20

Jak se měří HYDRATACE V KOSMETICE

Hydratace pokožky je důležitým parametrem kůže, který lze rychle a přesně změřit. Pomocí diagnostických přístrojů s korneometrickou sondou stanovíme množství vlhkosti v povrchových částech pokožky.

Pomocí opakovaného měření hydratace můžeme zjistit, zda kosmetický přípravek skutečně přináší pokožce obnovení vlhkosti.
Fyzikálním principem měření hydratace je stanovení kapacitance. Ta je závislá na chování kůže jako kondenzátoru. Čím bude kůže sušší, tím více se bude jevit jako kondenzátor a naopak. Takto získáme velmi přesnou hodnotu hydratace pleti.

Několik informací o opalování na slunci

Pohled do historie opalování
Opalování podléhalo i v historii řadě módních trendů. A tak se světlá pokožka střídala s bronzově opálenou. Ve starověkém Římě si běžně bohaté ženy zesvětlovali pleť rtutí.
Opálená kůže znakem chudoby. Tato představa platila i pro většinu středověku. Anglický dramatik Shakespeare v komedii Mnoho povyků pro nic shledává neopálenou kůži za společensky významnější. Názor na barvu pokožky se v Evropě začal měnit až s průmyslovou revolucí, kdy vzhled člověka byl stále více spojován s fyzickou přitažlivostí a méně se společenskou třídou. Přesto, po celé 18. a většinu 19. století byla bělost kůže oceňována více než její opálení. Nejvíce byly ceněny krásky se sněhobílou pletí a pihami.
Pravou vášeň po opálení s bronzovým nádechem zažehla až světoznámá modní návrhářka Coco Chanel, která se ve dvacátých letech minulého století na francouzské riviéře objevovala s dokonalým opálením velmi tmavé barvy. I když již v roce 1939 vyslovili američtí lékaři hypotézu, že některé druhy rakoviny kůže mohou souviset s nadměrným opalováním, první ucelená doporučení, jak se účinně chránit před sluncem a jak se správně opalovat, se objevily až v 70. letech minulého století.

Slunce a umělé zdroje jako impulz tmavnutí kůže
Slunce je hvězdou naší sluneční soustavy, kolem níž se pohybují ve svých drahách jednotlivé planety. Jedná se o vysoce energetický zdroj, který uvolňuje řadu částic, mimo jiné i fotony ultrafialového záření. To je významné pro opálení kůže. Část UV záření ze Slunce na zemský povrch zpravidla nedopadne. Jedná se o UVC, které filtruje ozonosféra. Tento typ záření je smrtící i pro člověka. Umíme jej vyrobit uměle a využíváme jej pro likvidování mikroorganizmů, například v laboratořích nebo i při sterilizaci nástrojů.
UVA záření proniká i přes tenkou vrstvu skla nebo vody, přímo poškozuje naši genetickou informaci uloženou v jaderné DNA. Některé jeho účinky se neprojeví ihned, ale až po mnoha letech. Je označeno za hlavní rizikovou složku UV záření, která urychluje stárnutí pleti a bohužel přímo zapříčiňuje některé typy rakoviny kůže.
UVB záření má vyšší energii než UVA, ale větší rozptyl a menší schopnost průniku. Proto je snadněji odfiltrované sklem nebo oděvem. Na druhé straně poškozuje buňky přímo a ihned. Je zodpovědné za hlavní projevy spálení kůže bezprostředně po opalování. I tento typ záření je odpovědný za rozvoj rakoviny kůže.

Slunce i hřeje - na to se často zapomíná
Slunce vysílá na Zemi nejen fotony UV záření, ale také viditelného světla a fotony infračervených délek, které vnímáme jako teplo. Povrchová teplota kůže může při opalování dosáhnout až 60° C. To společně s UVA a UVB zářením prohlubuje nepříznivé působení na organizmus. Navíc nastává rychlá dehydratace kůže. To je nebezpečné především pro malé děti a seniory, jelikož voda je doplňována z vnitřního prostředí organizmu.

Opalování a vitamin D
Opalování jako celek je spíše estetickou záležitostí. V rozumné míře a rozsahu, s náležitou ochranou jej nelze předem pokládat za škodlivé. Krátkodobé celotělové ozáření je dokonce žádoucí pro tvorbu vitaminu D. Uvádí se, že po zimě až 70% populace v našich klimatických podmínkách má nedostatek vitaminu D, který je nezbytný pro hospodaření s vápníkem a mineralizaci kostí. Dostatečné množství se vytvoří, jestliže, pokud možno, co největší plochu našeho těla vystavíme slunečním paprskům mezi 11. až 13. hodinou na dobu deseti minut.

Kdo vyšetří moji kůži?
Kompetentní k vyšetření kůže je v první linii praktický lékař, který vás může odeslat na specializované vyšetření, zpravidla na dermatovenerologii. Zdravotní pojišťovny nabízejí řadu preventivních programů, které jsou zaměřené i na dermatoskopické vyšetření kůže a kožních "znamének". Zeptejte se ve vaší zdravotní pojišťovně na aktuální nabídku hrazených programů.

Fototypy kůže

Nejznámější klasifikací fototypů je stupnice amerického dermatologa Thomase Fitzpatricka (1919–2003), který zavedl šest fototypů kůže.
Dnes se stále častěji určuje také SPF (Sun Protecting Factor) kůže. Jeho hodnota je přibližně rovna časovému úseku (v minutách), který trvá od chvíle vystavení se slunci bez ochrany po okamžik, kdy kůže začne začervenávat. Tato doba je odlišná pro jednotlivé fototypy.

Kupříkladu fototyp číslo 1 začíná rudnout často po několika minutách, zatímco fototyp číslo 5 (světlí Afričané) rychle hnědne a případné začervenání kůže by bylo patrné až řádově po stovkách minut na slunci.

Jak si vybrat správný UV ochranný přípravek při opalování
1. Nechejte si přesně určit SPF vaší kůže v lékárně nebo u dermatologa, případně jej odhadněte dle vaší zkušenosti.
2. Rozhodněte se, jak dlouho se budete přes den bez přestávky opalovat (doporučujeme maximálně 120 minut) a toto číslo vydělte vaším SPF z bodu jedna. Výsledkem je SPF číslo vhodného ochranného přípravku.

 

Tabulka fototypů dle Fitzpatricka

Typ 1 Velmi světlá pokožka s pihami - Vždy se spálí.
Lidé - plavovlasí, zrzavé nebo světlé vlasy, modré oči.

Typ 2 Světlá pokožka - Zpravidla se spálí.
Lidé - plavovlasí, zrzavé nebo světlé vlasy, oči modré, zelené nebo hnědé.

Typ 3 Světlejší pokožka nebo mírně do hněda - Občas se spálí.
Lidé - vlasy světlejší, oči mohou mít všechny barvy.

Typ 4 Pokožka do hněda - Vzácně se spálí.
Lidé - středomořský typ.

Typ 5 Tmavě hnědá pokožka - Velmi vzácně se spálí.
Lidé - typ lidí blízkého východu a severní Afriky.

Typ 6 Tmavá pokožka - Nikdy se nespálí.
Lidé - větší část Afriky.

Rejuvenace pleti

Rejuvenace česky znamená omlazení. Přesto se častěji setkáme s anglickým slovem, které v přesném překladu znamená obnovu mládí. Samotný výraz v souvislosti s pletí použil prvně anglický biochemik Gaikwad v roce 1963 a mínil jím „uchování a případnou obnovu všech základních funkcí kůže“. Proto, když mluvíme o rejuvenaci, neznamená to automaticky, že hovoříme o stárnoucí pleti.

Co je rejuvenace pleti?
Na pokožku působí řada vnitřních a vnějších faktorů, které ovlivňují její funkce. Mnoho z nich působí nepříznivě.
vnitřní vlivy: věk, dědičné faktory prodělaná onemocnění
vnější vlivy: okolní prostředí, pracovní činnosti, stres, strava, užívaná léčiva, zlozvyky, nadměrné opalování.
I kdybychom úplně odstranili nepříznivě vnější podmínky, nemůžeme dosud ovlivnit genetické vlohy. Chápeme-li rejuvenaci v kosmetické péči jako boj proti stárnutí pleti, pak je nezbytné působit prostředky, které mají konkrétní vztah k vlastnostem kůže a nevkládat naděje do reklamních sloganů o „zázračných“ látkách, které přes noc omladí člověka o celé roky.
Pokud chceme správně rejuvenovat pokožku, pak musíme dlouhodobě působit proti skutečně ovlivnitelným faktorům, jakými jsou například hydratace, elasticita, turgor, množství mazu nebo ochrana před UV zářením a znečištěným prostředím.

Kdy začít s rejuvenací pleti
Začít bychom měli v dětství edukací v oblasti správné péče o pleť a současně s důslednou fotoprotekcí. Zdá se, že jedním z klíčů k dlouhodobému „mládí“ pleti je maximální omezení opalování. Čím dříve navštíví žena nebo muž kosmetický salon či se poradí s dermatologem, případně v lékárně, tím je větší šance na správnou optimalizovanou kosmetickou péči, která jediná představuje v současné době skutečnou prevenci stárnutí pleti. Rejuvenace není okamžitý stav, ale dlouhodobý pravidelný soubor zásad a postupů, jak co nejdéle udržet pleť zdravou a s mladistvým vzhledem.

Rejuvenace pleti ve věku do 35 let - suchá pleť
Klasická rejuvenace: Sérum intenzivní hydratační
Alternativní rejuvenace: Micro Ampoules Cellular Hydrating - kúra na 28 dnů
Masky: Mořská alginátová maska intenzivně hydratační
Krém: BioMineral výživný krém

Rejuvenace pleti ve věku do 35 let - mastná pleť
Klasická rejuvenace: RELIFT VOLUME sérum
Alternativní rejuvenace: Micro Ampoules RETINAL C firming
Masky: Mořská alginátová maska zjemňující s chlorofylem
Krém: BioMineral hydratační krém

Rejuvenace pleti ve věku +35 let
Klasická rejuvenace: MULTI LIFT 100% kyselina hyaluronová sérum
Alternativní rejuvenace: Micro Ampoules Pro Elasticity Vitamin C
Masky: Mořská alginátová maska zklidňující
Krém: REPHASIA obnovující krém

Rejuvenace pleti ve věku +55 let
Klasická rejuvenace: Sérum mořské liftingové
Alternativní rejuvenace: Micro Ampoules Longevity Maris Collagen
Masky: Mořská alginátová maska čokoládová vypínající
Krém: Renovia denní krém

Poznáváme kosmetické suroviny - kyselina hyaluronová

Ještě počátkem 90. let minulého století bylo možné spočítat přípravky s kyselinou hyaluronovou na prstech jedné ruky. I když její pozitivní vlastnosti byly dostatečně známy, obliba se radikálně zvýšila v okamžiku, kdy se přestala vyrábět ze živočišných tkání. Dnes je prakticky výlučně získávána biofermentací. To vedlo k výraznému vzestupu zájmu o kyselinu hyaluronovou v kosmetice.

I když má v názvu „kyselina“, jedná se v čisté podobě o bílou pevnou látku, která je zpravidla dodávána v podobě bílého prášku. Relativně dobře se rozpouští ve vodě a vytváří hustý gel již při koncentraci 2%. Proto, když někdo tvrdí, že kosmetický přípravek je čistá kyselina hyaluronová, a přitom je tekutý nebo gelový, nemůže mluvit pravdu.

Z chemického hlediska se jedná o polysacharid s atomem dusíku v postranním řetězci a patří do velké skupiny glykosaminoglykanů. Látka má mimořádný význam pro vlastnosti kůže, zejména její druhé vazivové vrstvy - škáry. Ze všech látek v ní obsažených má nejlepší hydratační účinky. Poutá až tisíckrát více hmotnosti vody, než sama váží. Reguluje i mechanizmus hojení a dokáže napravovat strukturu kůže poškozené zánětem - například po opalování.

Sodná sůl kyseliny hyaluronové (INCI: Sodium Hyaluronate) - hydratační a funkční složka.

Význam diagnostiky fototypu a SPF v letním období

,,Zase jsem se spálila. Jak je to možné, když jsem se poctivě natřela padesátkou?“

Řada lidí tuto větu pronáší na letní dovolené napříč jižním zemím. Ve společnosti je, často i vlivem médií, vytvořena představa, že si stačí koupit UV ochranný přípravek s vysokým SPF a ochrana je zaručena. Není tomu tak. Ochrana kůže proti UV záření je závislá na řadě podmínek, které je nezbytné splnit. Nesmíme zapomínat, že ochrana před UV je především ochranou před závažnou chorobou - rakovinou kůže. SPF přípravku značí, kolikrát se prodlouží doba, po kterou můžete zůstat na sluníčku bez ochranného přípravku, aniž byste se spálili. Přesně změří Vaše SPF ve vybraných salonech a lékárnách.

Příklad: Na slunci vydržíte ležet bez toho, aby Vaše kůže začala rudnout 10 minut. Pokud si koupíte např. ochranný opalovací krém značky SynCare ZINCI SUN SPF 50+, budete chráněni přibližně 10 minut krát 50, tedy 500 minut, tj. více jak 6 hodin.

Koupání, pot, extrémní podmínky jako jsou vysoké hory nebo opalování nad mořskou hladinou snižují účinek UV filtru až o 100%.

To je také odpověď na úvodní otázku. Každý ochranný krém, i vodorezistentní se postupně smývá. Rovněž přímou expozicí slunci se SPF snižuje. Proto doporučujeme u vodorezistentních ochranných přípravků (všechny ochranné přípravky kosmetiky SynCare) doplnit vrstvu cca 30% množství původní vrstvy, u nevodorezistentních doporučujeme obnovu plné vrstvy. 

SynCare Čisticí gel anti-akné (retinal+sylimarin)

Přípravek náleží do ucelené řady SynCare určené pro aknózní pleť. Byl vyvinutý jako lehký nemastný nedráždivý pleťový gel pro čištění pleti se sklonem k akné, ale lze jej obecně využít pro čištění jakékoli pokožky. Přípravek je zcela bez olejů a jako základní odličovací a čisticí složku obsahuje modifikovaný betain, který je doplněný o silně antioxidační extrakt ostropestřece mariánského, levandulovou silici a citronovou trávu. Gel má příjemnou texturu, snadno se aplikuje i odstraňuje. Je určený i pro děti od 10 let.

Charakteristika přípravku: Přípravek je emulzí stabilizovanou xantanem. Vůni gelu dodává směs extraktu citronové, pomerančové a sezamové šťávy. Pleť s akné – doporučujeme nejdříve pleť zvlhčit vodou nebo Hydrogenia biominerální vodou ve spreji. Poté gel naneste krouživými pohyby na obličej, případně i krk a dekolt tak, aby vznikla rovnoměrná vrstva. Je-li pleť suchá, gel smyjte po aplikaci, pokud je mastná, můžete počkat cca 1 minutu. Gel doporučujeme smývat Tonikem anti-akné nebo u suché citlivé pleti Tonikem hydratačním. UV filtr Čisticí gel anti-akné neobsahuje, neměl by v přípravku význam.

Konzervační látky: směs silic, citronová tráva, pomeranč, sezam indický.

Popis hlavních účinných látek: Suchý extrakt ostropestřece mariánského (INCI: Silybum Marianum Extract) – bylina obsahuje vysoký podíl sylimarinu, který je považován za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Klinická studie potvrdila jeho pozitivní účinek proti akné. Likviduje toxické volné kyslíkové radikály, které vznikají jako důsledek zánětlivé reakce při akné, a tím tlumí projevy zánětu. Etanolový extrakt arniky horské (INCI: Pinus Pinaster Extract) INCI: Arnica Montana Flower Extract.

Jak pečovat o pokožku v horkých dnech?

Výživa a pitný režim
UV záření má nepříznivé účinky na řadu životních funkcí. Postupně stoupá tvorba volných kyslíkových radikálů, které působí toxicky a poškozují nejen kožní buňky. SynCare Rejuderm tobolky doporučujeme ve zvýšené dávce 2x denně při jídle po celou dobu zvýšené expozice slunci a 5 dnů po ukončení této expozici. Zvýšíme příjem neslazených tekutin až na 3 litry denně. Vhodné jsou minerální vody s nižším obsahem sodíku nebo čistá voda. Pro osvěžení je možné přidat pár kapek citronu. Voda by neměla být studená.

Hydratace pleti
Pro hydrataci jsou v tomto období nejvhodnější mineralizované pleťové vody. K takovým náleží SynCare Hydrogenia biominerální voda ve spreji se zvýšeným obsahem iontů vápníků, draslíku a hořčíku. Právě tyto látky jsou ve zvýšené míře ztráceny v horkých dnech. Navíc působí Hydrogenia výrazně osvěživě a ponechává pleti dlouhodobý pocit osvěžení. Přípravek používáme, kdykoli cítíme potřebu osvěžení. Pro podporu účinku můžeme na pokožku nejlépe v ranních hodinách nanést SynCare Gel s olivovým olejem. Pouze výjimečně u velmi mastné pleti jej překryjeme tenkou vrstvou např. SynCare Nicreame krémem.

Ochrana před sluncem
V horkých dnech postačí expozice slunci 5 až 10 minut a kůže začíná reagovat. Proto zvýšíme ochranu před UV zářením. Od SynCare doporučujeme i u snědších fototypů č. III a IV SynCare SUN Protect SPF 20. U světlých fototypů I a II používáme SynCare SUN Protect SPF 30. U dětí do 12 let a u osob po AHA peelingu, dermarollingu, zákrocích laserem nebo IPL, případně po dermatochirurgickém ošetření vždy nanášíme maximální ochranu SynCare Zinci SUN SPF 50+. Nezapomínejte - účinné filtrační množství jsou 2 mg/cm2. To znamená spotřebu přibližně 32g na celou pokožku dospělého člověka. Balení 75 ml tak vystačí na dvě natření celého těla. Tato zásada je společná pro všechny opalovací přípravky na trhu.

Ošetření po spálení pokožky
Nadměrná expozice slunci vyvolává zarudnutí kůže – tzv. solární erytém. Jedná se o neinfekční zánět označený jako solární dermatitida. Fototyp I reaguje nejintenzivněji a nejrychleji. Fototyp V rychle hnědne, ale přesto i u něj vzniká začervenání, které je však překryté intenzivní pigmentací. Na zarudlá místa bezprostředně po opalování naneseme SynCare BALNEO WELLNESS Tělový balzám a dle potřeby aplikaci opakujeme i více krát denně. Pokud je zarudnutí velmi intenzivní, je možné kombinovat SynCare Gel s olivovým olejem s Tělovým balzámem. V salonní péči můžeme nanést na spálená místa SynCare Arctic cool chladivou masku nebo SynCare 100% Pure Collagen masku. Před aplikací obou přípravků pleť dokonale zvlhčíme SynCare Hydrogenia biominerální vodou ve spreji.

Zvláčňující a zesvětlující krém na ruce s BIO konopným olejem

Krém doplňuje řady SynCare o intenzivní výživnou a ochrannou péči o ruce. Jedná se o balzám, proto je jeho konzistence více tekutá. Na rukou se velmi dobře roztírá a nezanechává pocit nadměrné mastnoty. Krém ruce nejen ošetřuje, ale působí přímo proti pigmentacím kůže, má zvláčňující účinky. Je vhodný i pro kosmetičky, jejichž pokožka je často během práce vysušována. Četnost aplikace ani délka používání není omezena.

Charakteristika přípravku: emulze typu olej ve vodě s hlavním emulgátorem na bázi siloxanů, které mají výborné dermatologické vlastnosti. Krém neobsahuje parafin.

Praktická aplikace: Krém doproručujeme nanést 2-3x denně, u profesionálů není aplikace omezena. Krém na ruce se snadno vstřebává, neobsahuje UV filtr.

Konzervační látky: fenoxyetanol, etylhexylglycerin.

Popis hlavních účinných látek: Konopný olej BIO (INCI: Cannabis Sativa Seed Oil) má výživné a regenerční vlastnosti, pokožku zvláčňuje. Enzym SOD (INCI: Superoxide Dismutase) má antioxidační účinky a působí proti pigmentacím.

Série přípravků Alcina Haar Therapie s obsahem přírodních účinných látek

Vlasové problémy nikdy nepřicházejí na naši hlavu jeden po druhém, ale stejně jako v případě psychických starostí se nabalují a vrství. Dopřejte proto svým vlasům ucelenou péči v podobě nové řady Haar Therapie od Alciny a dostaňte je zpět do kondice díky hydratačním a zklidňujícím látkám s šetrnými mycími složkami.

Šampon a lotion řady Haar Therapie obsahují komplex Aquarich, což je speciální formule účinných látek, jejichž kombinace zlepšuje a stabilizuje v pokožce hydrataci, která dokáže proniknout až do spodních vrstev pokožky (epidermis). Komplex obsahuje silně hydratační sojový lecitin a posilující výtažek z černého ovsa. Tato rostlina obsahuje vysoký podíl sirných aminokyselin (menthioninu a cystinu), které jsou důležitými stavebními látkami podporujícími regeneraci povrchu vlasu a tudíž i jeho efektivní zpevnění. Díky těmto složkám je pokožka hlavy také chráněna před ztrátou vlhkosti, která způsobuje její nerovnováhu a stárnutí.

Trápí vás svědění hlavy, lupy, nadměrné maštění a oslabené vlasy?

Pokožka hlavy reaguje na podráždění různě. Může se více mastit, mohou se tvořit mastné či suché lupy. Často také dochází k nedostatečnému vyživování vlasů. Alcina Haar Therapie nabízí novou řadu produktů, která řeší ihned několik problémů najednou.

Jedná-li se o podrážděnou pokožku hlavy s lupy, či mastnými vlasy použijte jedinečný Haar Therapie šampon. Myje vlasy i pokožku velmi šetrně, redukuje podráždění a již při mytí vlasy zpevňuje. Má pěnovou konzistenci, neobsahuje klasické složky pro rozčesání vlasů proto netvoří bohatou pěnu a ve vlasech méně klouže, nebojte se proto přidat jednu či dvě dávky šamponu navíc. Poté naneste ještě na vlhkou pokožku hlavy BI Aktiv sérum, které má velmi blahodárný účinek. Nakonec aplikujte Haar Therapie sprej, který neoplachujte. Vlasy poté upravte běžným způsobem.

Suchá pokožka

Charakteristika: má často jemné, nezřetelní póry, T-zóna nebývá promaštěná. Pleť může začervenávat v důsledku její zvýšené citlivosti. Má sklon k ochabování dřivě než pleť normální nebo mastná. Je třeba ji chránit především před negativními vlivy vnějšího prostředí jako je sluneční záření, prach a chemické prostředky. Pleť ošetřujeme velmi opatrně, platí zásada - méně je více. Suchá pleť vyžaduje především ochranu přes den a výživu přes noc.

Přičiny: vrozeně snížený počet mazových žláz, fyziologicky v dětství. Rovněž zralá pleť je sušší. Samostatné používání hydratačních krémů s vysokým obsahem vody suchou pleť poškozuje, právě tak jako přípravky s vysokým obsahem alkoholů (etanol, glycerin nad 5%).

Jak ošetřujeme suchou pleť kosmetikou SynCare: doporučujeme přípravky s rostlinnými oleji (Sebucel, Krém s meruňkovým olejem), odličovací a čistící přípravky bez parfému a etanolu. Pro zralou pleť je určena řada CeraSkin, která obsahuje látky obnovující lamelární vrstvy lipidů a tím působí proti stárnutí pleti.

 

Normální pokožka

Charakteristika: pleť je bez lesku, póry jsou stěží zřetelné. Určité množství mazu může být patrno v T-zóně. Pleť nebývá citlivá, dobře snáší kosmetické ošetření. Lze volit větší škálu kosmetických přípravků než u pleti mastné nebo suché. Normální pleť znamená nejméně problémů, na druhé straně je péče zaměřená na udržení normální pleti náročná.

Jak ošetřujeme normální pleť kosmetikou SynCare: pro ošetření normální pleti platí krokový postup: odlíčení - čištění - tonizace - masáž a výživa (regenerace) - ochrana. Vhodná je většina odličovacích a čistících prostředků. Většina masek (mimo masek na problematickou pleť), masážní krémy i oleje SynCare Basic, krémy s přírodními oleji (řada SynCare Basic, Nicream) a mořská řada (Lacrima). Pro pravidelné ošetřování normální pleti je určený krém RENOVIA, speciálně vyvinutý pro tento účel.

Mastná pokožka

Charakteristika: pleť se leskne, póry na pleti jsou zřetelné, otevřené a plné mazu. Mastná pleť může začervenávat a být citlivá, povrch může být zhrubělý. U zvláštního typu mastné pleti - seborhoické dermatitidy se objevují žlutavé šupiny v obočí, za ušima a v ovlasené části hlavy.

Příčiny: vrozený větší počet mazových žláz, hormonální příčiny (androgeny), kontakt s některými chemikáliemi, některé kožní infekce, nevhodně volené kosmetické ošetření - mýdla, přípravky s etanolem, mastné krémy.

Jak ošetřujeme mastnou pleť kosmetikou SynCare: pro ošetření nepoužíváme přípravky s minerálními oleji, omezujeme použití etanolu při čištění pleti, vyvinuli jsme speciální sérum, které snižuje vylučování mazu (Adstringentní sérum), zvláštní řadu nabízíme pro ošetření pleti s akné.

Co je dermokosmetika

Jako dermokosmetické se označují přípravky, které respektují fyziologii lidské kůže a jejich použití je v souladu s dermatologickými zásadami volby jednotlivých typů kosmetických přípravků. Dermokosmetika SynCare nabízí přípravky pro ošetření všech typů pleti. Zvláště se zaměřuje na suchou citlivou pleť, na pleť s akné, zralou pleť a pleť s vrozenými nebo získanými defekty (ekzémy, periorální dermatitida, rosacea, poškození slunečním zářením, hyperpigmentace a stárnutí pleti).

Přípravky může vyvíjet a informace o přípravcích sestavovat jen specialista s příslušným vysokoškolským vzděláním.
Přípravky nesmí negativně ovlivňovat vlastnosti kožního povrchu (hydrolipidní film, pH, fyziologickou mikrobiální flóru). Jen výjimečné používat parfémy.
Individuální k potřebám pleti - nevyrábět přípravky na všechny typy pleti.
V maximální míře využívat přírodní suroviny rostlinného původu.
Tam, kde je to možné, používat suroviny certifikované v bio kvalitě. Běžné typy pletí.

SynCare se zabývá vývojem a výrobou speciálních kosmetických produktů.
Tato kosmetika patří do skupiny dermokosmetických přípravků.
Nejdůležitější je poznání stavu pleti klienta.
Společnost vlastní a distribuuje zařízení pro typizaci pleti.

Lupy nebo suchá pokožka?

Rozdíl mezi lupy a suchou pokožkou hlavy je někdy velmi těžko rozeznatelný. Platí to zejména pro nejčastější typ "olupování", což je tvorba malých stříbřitých šupinek, připomínající cigaretový popel. Vyzkoušejte kombinaci dvou šamponů Alpecin, díky kterým se drobných suchých šupinek zbavíte.

Alpecin Hyposensitiv - je velmi šetrný šampon bez konzervantů, barviv a parfemace. Šampon je výborný zejména na hydrataci suché a svědivé pokožky hlavy.

Alpecin Medicinal Koncentrovaný šampon proti lupům obsahuje výtažky z fumaru a zemědýmu. Šampon je vhodný pro každodenní použití, má neutrální pH.

Proč mužům padají vlasy?

Genetika - pokud má muž v rodině pánské předky s pleší či kouty, je vysoce pravděpodobné, že jeho vlasy čeká stejný osud. Hormon testosteron dělá z mužů chlapy, ale čím více ho je, tím méně je vlasů.

Co dělat?
Na prvním místě je prevence - ať už je to genetika, testosteron nebo obojí zároveň, je potřeba začít své vlasy chránit včas. Ve 30ti už je někdy pozdě. Kofein ve správné formě a optimálním množství zabrání vypadávání vlasů a prodlouží jejich růstovou fázi.

Jak snadno a účinně vyčistit štětec k líčení?

Stačí, když štětec jednoduše vyperete v šamponu na vlasy a dobře propláchnete (je vhodné použít Alpecin Medicinal - Koncentrovaný šampon na mastné vlasy). Důležité je nechat ho vyschnout ve vodorovné poloze např. na ručníku, aby se nepoškodilo vlepení vláken.

Strategie pro perfektní ruce

Ruce jsou naší vizitkou, mnohé o nás prozradí. Podle šperků, které nosíme, podle toho, jak pečujeme o své ruce a nehty lze odhadnout, jak vidíme sami sebe. Kdo chce udělat dobrý dojem, měl by tedy věnovat zvláštní pozornost i péči o své ruce. S přípravky Alcina péče o ruce je to snadné, stačí jen zvolit ten pravý.

Krém na ruce No 1 - ideální jako anti-aging péče, chrání ruce před slunečním zářením, vznikem pigmentových skvrn a vysoušení pokožky. Pěstí pokožku rukou i nehtovou kůžičku. Zanechává pudrový pocit hebkosti, nelepí a dobře se vstřebává.

Balzám na ruce - ideální jako maska na ruce, intenzivní péče o suchou pleť, zjemňuje popraskané a drsné ruce, obsahuje 5% urey, pantenol a alantoin.

Mléko na ruce - rychle se vstřebává, ideální jako hydratační a klidnící péče, obsahuje guajazulen, ureu, alantoin a glycerin.

Nedílnou součástí péče o ruce je také péče o nehty. Perfektně pěstěné nehty podtrhnou efekt pěstěných rukou. Dopřejte si pravidelně požitek z manikúry.

Z výzkumů rozsáhlé ankety vyplývá, že muži považují ženy s pěstěnýma rukama za přitažlivější. Často se ze vzhledu rukou odvozuje osobnost, profesní úspěšnost a šarm. To už je pádný důvod, proč věnovat rukám speciální péči.

Léto a vlasy

Šampon. Většina žen má barvené, melírované nebo jinak narušené vlasy. Správnou volbou tedy bude Šampon pro barvené vlasy. U barvených vlasů je ideální zvolit si i vhodný odstín Color-šamponů (zlatý, stříbrný, červený, hnědý, nebo měděný). Obsahuje barevné pigmenty, které slaná voda nebo slunce z vlasů vytahují a barva bledne.

Balzám na vlasy by neměl chybět při každém mytí vlasů, vyhlazuje strukturu vlasů, posiluje odolnost vlasů a dodává jim lesk. Usnadňuje rozčesávání, dodává okamžitou péči po chemickém ošetření jako je barvení, melírování, či trvalá. Díky kyselému pH 2,8 neutralizuje vlasy a vlasovou pokožku.

Hydratační sprej, tento produkt by měla mít s sebou na dovolenou snad každá žena. Obsahuje totiž UV filtr a pantenol, který chrání a hydratuje nejen vlasy ale i pokožku hlavy. Doporučuje se používat do suchých i mokrých vlasů několikrát během celého dne.

Stylingové produkty u moře volte raději tak, aby se vlasy příliš nezatěžovaly silou zpevňujícího účinku. V jemném a přirozeném stilingu se vlasům dostává ochrana a hydratace zároveň, opět se částečně chrání i blednutí barvy vlasů.

Perfektní péče pro dokonalou stálost barvy vlasů

Optimální stálosti a trvanlivosti barvy vlasů dosáhnete pomocí speciálních produktů, které vlasy a jejich novou barvu chrání a zajistí jim dlouhotrvající lesk a to právě při domácí péči o barvené vlasy.

Color-šampon Zlatý, Stříbrný, Červený, Hnědý a Měděný
Chrání barvu před vyblednutím v důsledku působení slunečních paprsků. Aktivní barevné pigmenty obnovují zářivost vlasů. Hydratační pantenol vyhlazuje povrch vlasů.

Regenerační šampon Pěsticí faktor 2
Pěstí, regeneruje a chrání zejména barvené vlasy. Vyhlazuje strukturu vlasů a zajišťuje intenzivní a lesklou barvu. S pěsticími polymery a UV filtrem.

Pěna pro barvené vlasy
S pěsticími polymery a UV filtrem zvýrazňuje intenzitu a lesk barvy. Jednoduché použití bez smývání.

Pomoc proti padání vlasů u žen

PLANTUR 39
Nejčastější příčinu vypadávání vlasů způsobuje obsah mužského pohlavního hormonu – testosteron v těle. U mužů se k vypadávání vlasů až plešatění připojuje také dědičnost. Ženy vypadávání vlasů začíná trápit v období menopauzy, kdy v těle ubývá estrogen – ženský pohlavní hormon a naopak se zesiluje efekt testosteronu. Čím méně je estrogenu, tím více škodí testosteron vlasovým kořínkům. Tento mužský hormon odebírá vlasovým kořínkům energii. Vlasy řídnou a začínají vypadávat.

Řešení se nabízí ve speciálním balíčku s Fyto-kofeinovým komplexem – péče účinných látek určená speciálně proti vypadávání vlasů u žen po menopauze. Tento komplex odbourává negativní vliv testosteronu na vlasové kořínky a následně zamezuje hormonálně podmíněnému vypadávání vlasů u žen po menopauze.

KOFEIN – nejdůležitější aktivátor vlasových kořínků. Během velmi krátké doby pronikne až k vlasovému folikulu, kde zabrání škodlivým účinkům testosteronu a poskytne kořínkům novou energii potřebnou k růstu.

FYTOFLAVONOIDY ZE SÓJI – dodávají energii vlasovým kořínkům.

EXTRAKT Z BÍLÉHO ČAJE – zvyšuje odolnost kořínků díky své schopnosti pohlcovat volné radikály.

ZINEK – důležitý stopový prvek pro zdravý růst vlasů.

NIACIN – podporuje krevní oběh ve vlasové pokožce. Jeho nedostatek může vést k vypadávání vlasů.

Color Emulze – barevné tónování na 6-8 mytí

TÓNOVACÍ EMULZE
Vhodné především v letním období, kdy slunce, chlorovaná a slaná voda vyblednou barevný pigment vlasů. Emulzi lze použít samostatně - nanášet přímo z tuby, nebo ji přimíchat do mycí lázně - jemnější výsledek.

Použití: Color Emulze se nanáší na umyté, ručníkem vysušené vlasy. Nechá se působit 20 minut, poté se pouze oplachuje čistou vodou (už není potřeba šamponovat) tak dlouho, dokud neteče čistá voda. Na závěr se vlasy ošetří Balzámem na vlasy.

Jako mycí lázeň: malé množství Color Emulze se přidá do šamponu, nechá se působit 10 minut, poté opláchnout, opět ošetřit Balzámem na vlasy.

Jako zábalová kúra: do Regenerační kúry Pěsticí faktor 1 přidejte malé množství Color Emulze a opět nechejte podle potřeby kúru působit. Poté už jen řádně vymýt čistou vodou.

Barevné odstíny se mohou lišit od vyobrazených fotografií v závislosti na nastavení monitoru.

Šampon s aktivními barevnými pigmenty

COLOR ŠAMPON - zlatý, stříbrný, červený, hnědý, měděný

Jemné mytí a péče s aktivními pigmenty a pantenolem. Color šampon chrání při každém mytí barvu vlasů před vyblednutím, které způsobuje sluneční záření. Aktivní barevné pigmenty oživují intenzitu barvy a hydratační komplex s pantenolem chrání vlasy před negativními vlivy.

Posílení barevného efektu. Již během mycího procesu se do vlasů dostane čerstvý barevný pigment. Tím dochází nejen k prodloužení barevného efektu, ale také intenzity, jasu a hloubky barvy vlasů.

Jednoduché použití - silný účinek! Šampon zpěňte na mokrých vlasech. Pro lepší barevný efekt jej nechte cca 5-10 min. působit. Poté důkladně opláchněte.

Tip z pleťové kosmetiky Alcina

ALCINA SOFT PEELING - nanáší se na odlíčenou pleť krouživými tahy. Na pleti se nenechává působit, ihned se důkladně smývá vlažnou vodou a nakonec se opláchne studenou vodou. Poté se pleť dočistí pleťovou vodou dle typu pleti. Při nedostatečném opláchnutí mohou na pleti vzniknout puchýřky.
Četnost použití je individuální - podle typu a hlavně citlivosti pleti. Vhodný i pro pleť s kuperózou a problémovou nečistou pleť.

Červené víno na krásu i pro dobrou náladu

ALCINA 5-MINUTOVÁ MASKA - s exkluzivní formulí z červeného hroznového vína dodává pleti do 5ti minut novou vitalitu. Po krátké době působení bude i unavená, stresovaná pleť viditelně hladší a svěžejší.
Nedoporučuje se však používat na přecitlivělou, alergickou či aknózní pleť. U zarudlé, citlivější a červenající pleti se doporučuje doba působení kolem 3 minut.

ALCINA 5-minutová maska výborně nastartuje pleť po probdělé noci - naneste ráno a neuvěříte jejímu efektivnímu účinku.