Úvod /
Kosmetikou proti stresu
Stres je jedním z největších zdravotních rizik 21. století.
Nejenže si toho podle průzkumu ve zvýšené míře všímá každý čtvrtý oslovený člověk, ale oficiálně to prohlásila i Světová zdravotnická organizace. Je zřejmé, že shon, vypětí, frustrace a podobně jsou jedem pro náš vzhled. Vědci skutečně v poslední době prokázali negativní důsledky stresu na růst vlasů. Poté, co se poprvé podařilo napodobit stresovou situaci ve vlasovém kořínku, tým badatelů Univerzity Lübeck v něm konstatoval zhoršenou energetickou bilanci. Jestliže stresová situace trvá delší dobu, jejím následkem je vypadávání vlasů.
Bohužel stačí málo, abychom se do této situace dostali. Lékaři, psychologové a biochemici stres popsali jako „rozsáhlou reakci těla na vnější výzvy“. Stres se tedy šíří vždy a všude. V různých orgánech dochází k tzv. nucenému přizpůsobování, které může narušit rovnováhu v těle. Nebo vyjádřeno jinak: stres je naší osobní, částečně vrozenou a částečně získanou reakcí na rozmanité podněty, které se na nás hrnou.
Co jsou to stresory?
Faktory, které vyvolávají stres, se nazývají stresory. Může se přitom jednat o fyzikální, chemické, biologické a sociální podněty. Stresory jako hluk, napětí, horko, chlad nebo záření mohou na tělo působit zvenčí. Jiné pocházejí ze samotného organismu, jako například diety, žízeň, nepříjemné pocity či škodlivé produkty, které vznikají při dýchání buněk. K nejznámějším stresovým problémům našich buněk patří vznik volných radikálů.
Co se děje, když na nás působí stres?
Vylučování stresových hormonů adrenalinu a kortizolu a zvýšená aktivita nervové soustavy uvádí do chodu řetězovou reakci. Dech se zrychluje, srdce a krevní oběh pracují intenzivněji, krevní tlak stoupá, obranyschopnost organismu klesá. Lidé si stěžují na náhlé pocení, sucho v ústech, dušnost, žaludek jako na vodě, knedlík v krku – nebo na to, že jim náhle stoupají slzy do očí. Mnozí jsou mnohem agresivnější než obvykle a každou maličkost vnímají jako výzvu.
Co je to stres pleti?
Následky stresu však nepocítí jen tělo a duše. I naše kůže trpí a při nadměrném zatížení vysílá signály. Už jste se někdy divili, proč je vaše pokožka náhle napjatá, působí suchým dojmem a zčervená? Složitá ochranná síť kůže je vlivem stresu průběžně silně narušována. Škodliviny snáze pronikají do pokožky a stresové látky se již nemohou odbourávat. Rovnováha mezi ochranou a regenerací pokožky se tak stále více ztrácí. K problému stresu se přitom často přidává neschopnost pokožky tyto rušivé faktory odrážet. Následek: přetížením zevnitř a zvenčí se pokožka dostává z rovnováhy. Nejprve se napíná, je suchá a lehce zarudlá. V dalším stádiu je na ní vidět nadměrné namáhání. Je ochablá, dráždivá a vznikají první poruchy pigmentace. Chronický stres pokožky se později projeví hlubokými vráskami, stařeckými skvrnami, suchostí a dráždivostí. Dnes jsou známé i spouštěče stresu. K vnějším stresorům patří v první řadě UV-paprsky, energií nabité záření ze slunce, ozón a faktory životního prostředí. Nedostatek pohybu, špatná výživa, alkohol a kouření jsou vnitřními faktory. Psychický stres patří rovněž k vnitřním příčinám, které snižují výkonnost obrany proti stresu (imunitní systém). Ženy jsou v některých situacích k vnitřnímu stresu náchylnější než muži. Za typicky ženský se považuje tzv. multi-tasking-stres, tedy časté přání žen zvládat rodinu, profesi a domácnost, plus snaha být perfektní. Vědci získávají stále více poznatků na buněčné úrovni. Působením stresu stoupá podíl škodlivých látek (vědecky zvané volné radikály), které napadají buňky a poškozují jejich strukturu. Dědičná substance buněk trpí stejně jako buněčné bílkoviny a buněčné membrány. Jestliže tento proces trvá, pleť stárne.
Ochrana pleti proti stresu
Údaje jsou hrozivé. Nejhorší na tom ovšem je, že dnes je stres u mnoha lidí už málem normálním stavem. Proto se výzkum firmy Dr.Wolff stresem pokožky intenzivně zabýval. Výsledkem je vysoce účinný krém s novým systémem, který vytváří třístupňovou obrannou strategii. Ochranné funkce do sebe zapadají jako ozubená kola a nedávají stresu žádnou šanci. První fázi tvoří ochrana před zářením. Zabraňuje energeticky bohatým UV-paprskům pronikat hluboko do kůže a vytvářet volné radikály nebo vyvolávat zánětlivé reakce. Ve druhé fázi se do hry dostává lycopin, neboli „lapač“ radikálů obsažený v rajčatech. Bojuje proti všem formám radikálů. Třetí fází je fytoregenerační ochrana. Defensil, látka působící přímo na buňky, využívá synergie tří rostlinných zdrojů, předchází zčervenání a podráždění. Pokud by škodlivé látky prošly první a druhou ochrannou fází, budou jistě zachyceny a neutralizovány pomocí defensilu.
1) OCHRANA PLETI PROTI PAPRSKŮM UV-A a UV-B
Ochranný faktor 15 (LSF 15) brání vzniku volných radikálů a zmenšuje riziko stárnutí pleti.
2) LYCOPIN – NEJSILNĚJŠÍ ANTIOXIDANT Z RAJSKÉHO JABLKA
Látka získaná z rajčat, nejsilnější antioxidant v oblasti karotenoidů. Lycopin zachytává volné radikály a zneškodňuje je.
3) DEFENSIL® – ÚČINNÁ OCHRANA, KTERÁ TAKÉ ZKLIDŇUJE
Získává se z rostliny srdcovnice, z oleje z hadince a ze slunečnicového oleje. Zklidňuje stresovanou a podrážděnou pokožku. Chrání a posiluje ochrannou bariéru kůže.
3-stupňová ochrana krému Stress Control Creme
Aktivně proti stresu pokožky
Vědci, lékaři a psychologové se shodují, že stres paří k velkým zdravotním rizikům naší doby. I náš zevnějšek – především pokožka a vlasy jsou stresem ohroženy. Přinášíme vám pravidla, pomocí kterých budete stres během dne snadněji zvládat:
- Stres nepotlačujte
- Najděte si svoje osobní tempo
- Častěji říkejte „ne“
- Dbejte na svoje tělo
- Zůstaňte v pohybu
- Chraňte svoji pokožku
- Stanovte si priority
- Svoje problémy aktivně řešte
- Hledejte věci, které vás těší
- Odměňujte se
S novým Stress Control Creme je péče o pokožku jednodušší a zároveň účinnější. Ráno nanesete jako normální denní krém a potom použijete make-up jako obvykle. Pokud nepoužíváte žádnou speciální noční kúru, můžete STRESS CONTROL CREME používat i na noc.
Zdroj ESENCE JARO 2009